Ravnanje zuba metodom aparatića Inman Aligner
Ove su informacije namijenjene svima koji razmišljaju o tretmanu ravnanja zubi aparatićima Inman Aligner. Iako Vam tretman omogućuje lijep osmijeh i zdrave zube, na umu trebate imati da on, kao i svaki zahvat na tijelu, sa sobom nosi i neke rizike ograničenja. Iako se pojavljuju toliko rijetko da se tretman smatra sigurnim, morate ih biti svjesni kad donosite odluku o početku tretmana.
Slobodno postavljajte pitanja prije, tijekom i nakon tretmana.
Vaše odgovornosti:
- Vaša je odgovornost slijediti upute stomatologa o pranju zubi i oralnoj higijeni kako biste spriječili ozljedu zubi i okolnih tkiva.
- Morate doći na sve preglede u točno određeno vrijeme.
- Ne smijete jesti dok nosite aparatić Inman Aligner jer biste u protivnom mogli oštetiti zube, aparatić Inman i retainer. Tako ćete maksimalno skratiti trajanje tretmana i postići najbolje rezultate.
- Morate odlaziti na pregled najmanje jednom u 6 mjeseci radi pregleda i čišćenja.
- Imajte na umu da se zamjene dijelova retainera ili bravica koje ste izgubili ili oštetili zbog nesavjesnog ponašanja dodatno naplaćuju, kao i osjetno produživanje trajanja terapije zbog Vašeg nesudjelovanja. Stopostotna uključenost pacijenta veoma je važna.
Oralna higijena: Ne perete li zube ispravno i temeljito tijekom tretmana, može doći do dekalcifikacije (trajne promjene boje), propadanja ili bolesti zubnog mesa. Premda je to rjeđe kod nefiksnih aparata poput Inman Alignera, odlična oralna higijena i uklanjanje plaka su neophodni. Pacijenti moraju smanjiti dozu šećera između obroka što je više moguće.
Moguća je pojava odumiranja vitalnog zuba: zub koji je pretrpio traumu od dubokih ispuna ili čak manjeg udarca može dugo odumirati uz ortodontski zahvat ili bez njega. Neopaženi nevitalni zub može reagirati tijekom ortodontskog pomicanja te je tada potrebno napraviti endodontsko liječenje zuba.
Resorpcija korijena zuba: U nekim slučajevima, tijekom tretmana skraćuju se završeci korijena zuba, što se zove resorpcija korijena. Ako se kasnije pojavi parodontoza, resorpcija može smanjiti vijek zahvaćenog zuba. Treba napomenuti da resorpciju korijena ne uzrokuju uvijek ortodontski zahvati – ona može biti posljedica udarca, rane, zbijenih zubi, endokrinih poremećaja i drugih, nepoznatih uzroka.
Problemi s rastom: Ponekad osoba prestane rasti normalno i prema uobičajenim proporcijama. To se može odnositi i na čeljust pa se prvotni ciljevi tretmana moraju promijeniti. Neusklađeni rast kostiju biološki je proces na koji zubar ne može utjecati. Nekim će pacijentima biti potrebna operacija za postizanje prihvatljivih rezultata. Većinu pacijenata možemo obavijestiti da im je to potrebno prije početka bilo kakvog tretmana te ih uputiti ortodontu na liječenje.
Zubno meso: Stanje kostiju i zubnog mesa između zubi uvijek ovisi o tome ima li dovoljno kostiju koje pravilno podupiru zubno meso. Često kod ravnanja pretrpanih zubi nema dovoljno podupiruće kosti i zubnog mesa oko zuba. Kontura i potpora zubnog mesa tada nisu dovoljne pa su potrebni periodontalni zahvati.
Trajanje tretmana: Ne možemo točno procijeniti koliko se tretman može odužiti jer nedovoljna suradnja pacijenta, polomljeni aparatići i izgubljeni dijelovi mogu znatno produžiti tretman i utjecati na kvalitetu rezultata.
Čeljusni zglob: iako rijetko, postoji rizik od pojave problema sa čeljusnim zglobom. Ravnanje zubi ili korekcija zagriza ponekad mogu ublažiti bolove čeljusnog zgloba kojima je uzrok problem sa zubom, ali ne u svim slučajevima. Čini se da napetost utječe na učestalost i jačinu boli, a postoji i mnogo drugih uzroka disfunkcije čeljusnog zgloba.
Veoma rijetke pojave: Gutanje aparata, otkrhnuti zubi, pomicanje aparata i alergije na lateks i nikal. Pojavljuju se rijetko, ali su moguće.
Obustava tretmana: Tretman se može obustaviti ako pacijent ne surađuje, ne dolazi na preglede, ne nosi aparatić, prečesto ga oštećuje, ne ispunjava financijske obaveze; zbog preseljenja, osobnih konflikata i ostalih razloga koje liječnik smatra važnima. U slučaju obustave tretmana, pacijent će dobiti dovoljno vremena da potraži novog zubara i nastavi s tretmanom.
Očekivanja: Svi pacijenti mogu očekivati poboljšanja svojih specifičnih problema, ali je u većini slučajeva 100%-na savršenost nemoguća zbog nedovoljne ravnoteže mišića, oblika i veličine zubi, različitih stupnjeva sudjelovanja pacijenta tijekom tretmana, kao i nasljednih čimbenika koji utječu na rezultate tretmana.
Povratak zubi u prijašnje stanje: Zubi se prirodno vraćaju u svoj prvotni položaj nakon ortodontskih zahvata. Češće se vraćaju kod pacijenata s većim ortodontskim problemima, i to najčešće u području prednjih donjih zubi. Nakon skidanja aparata, pacijent nosi tzv. retainer da spriječi vraćanje zubi. Uporno nošenje tih aparatića je neophodno. Zube ispravljamo prema najvišim standardima, a često ih ispravimo i više no što je potrebno zbog mogućnosti njihova vraćanja koje je vrlo moguće pri neredovitom nošenju retainera.
Dokumentacija: Pristajem na snimanje fotografija, izradu otiska zubi i roentgen prije, tijekom i nakon tretmana da pomognem planiranju i unaprjeđivanju ciljeva tretmana. Potvrđujem da sam pročitao/la sadržaj formulara i da znam moguće rizike i ograničenja te pristajem na tretman ravnanja zubi metodom aparatića Inman Aligner.
Pristanak: Shvaćam da tretman aparatićima Inman Aligner nije potpuni ortodontski zahvat. Potvrđujem da mi je doktor dentalne medicine ponudio opciju pregleda kod specijaliste ortodonta za potpuni ortodontski pregled i zahvat.